پرتاب ماهواره ظفر در مدار زمین

پرتاب ماهواره ظفر در مدار زمین

رئیس سازمان فضایی ایران آقای براری گفت امروز با پرتاب ماهواره ظفر به مدار دورتر از ۵۰۰ کیلومتری زمین، این فناوری را تثبیت می‌کنیم. اگرچه خطاها و ناشناخته‌ هایی در این مسیر وجود دارد. اما با پیوستگی و تکرار این فرایند، عزممان را جزم کرده‌ایم که به مدار بالای زمین دست پیدا کنیم.

حدود ۱۱ کشور در جهان توانمندی پرتاب و قرارگیری ماهواره در مدار را دارند که یکی از این کشورها، ایران است. بر‌این‌ اساس، برنامه‌ی ما این است که ماهواره‌ ی بعدی خود را در مدار هفت هزار کیلومتری زمین آزمایش کنیم.

مشخصات ماهواره ظفر

طول عمر ماهواره ظفر یک‌‌ و نیم‌ساله‌ است و دارای وزن حدوداً ۱۳۰ کیلوگرم است و می‌تواند ایران را به مدار عملیاتی در سطح زمین برساند تا این ماهواره مسیری تحقیقاتی را طی کند.

براری به ماهواره امید نیز اشاره کرد؛ ماهواره‌ای که اولین گام ایران در رسیدن به فناوری فضایی بود. این پرتاب حدود ۱۴ سال پیش و در مدار ۲۵۰ کیلومتری سطح زمین انجام شده بود.

حوزه پرتاب ماهواره

قصد توقف در حوزه‌ی پرتاب ماهواره را نداریم و تمام تلاشمان این است که بتوانیم ابتدا به مدار پایین زمین دست پیدا کنیم که در ارتفاع ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر است و پس از آن ماهواره‌ ی خود را در مدار ژئو قرار دهیم که در ۳۶/۰۰۰ کیلومتری از سطح زمین است.

زمان تولید بعدی ماهواره‌ ها را نیز به کمتر از یک سال می‌رسانیم؛ چراکه هم‌اکنون توانایی تولید ماهواره در کشور وجود دارد.

قرار گیری ماهواره در مدار

کشور ما در زمینه پرتاب ماهواره تقریبا اکثر راه و مسیرهای پر پیچ‌ و خم فناوری را طی کرده‌ است و قرارگیری ماهواره در مدار، آخرین مرحله محسوب می‌شود.

برای اولین‌ بار است که می‌ خواهیم ماهواره‌ ایرانی را به مدار دورتر از ۵۰۰ کیلومتر از زمین و در ارتفاع ۵۳۰ کیلومتری از آن قرار دهیم.

حتی اگر ماهواره در مدار قرار نگیرد، بازهم به‌منزله‌ی شکست نیست و ما درصد زیادی از موفقیت را در حوزه‌ی فناوری فضایی طی کرده‌ایم.

ماهواره ظفر

 

 

 

 

 

 

 

عبارات مرتبط برای جستجوی این مطلب

ماهواره

ماهواره ایرانی

ماهواره ظفر

پرتاب ماهواره

مدار زمین

پرتاب ماهواره ظفر

فناوری اطلاعات

فناوری

تکنولوژی