اینتل از پردازنده‌ اختصاصی شبکه‌ عصبی Nervana رونمایی کرد

اینتل از پردازنده‌ اختصاصی شبکه‌ عصبی Nervana رونمایی کرد

اینتل در جریان نمایشگاه CES 2019 از پردازنده‌ی جدید اختصاصی برای شبکه‌های عصبی رونمایی کرد. سری جدید پردازنده‌ها با نام Nervana عرضه خواهند شد.

اینتل در CES 2019 خانواده‌ی جدیدی از پردازنده‌های خود را با نام Intel Nervana NNP-1 رونمایی کرد. این خانواده، یکی از مجموعه محصولاتی هستند که غول پردازنده‌ی جهان قول عرضه‌ی آن‌ها را داده بود. خانواده‌ی نیروانا به‌طور اختصاصی برای شبکه‌های عصبی و کاربردهای هوش مصنوعی طراحی و عرضه می‌شوند.

تمامی پردازنده‌های پیشین اینتل در حوزه‌ی هوش مصنوعی، با قدرت‌هایی در بازه‌ی میلی‌وات عرضه می‌شدند. درحالی‌که خانواده‌ی نیروانا، قدرت پردازشی بیش از ۱۰۰ وات را به مصرف‌کننده ارائه می‌کند. در مراسم رونمایی و معرفی اولیه‌ی پردازنده‌های اینتل نیروانا، جزئیات جدید از آن‌ها ارائه نشد اما به‌نظر می‌رسد خانواده‌ی جدید، ازفناوری DL Boost اختصاصی اینتل بهره ببرند. فناوری مذکور، رقیبی بر پایه‌ی CPU برای سیستم‌های مبتنی بر GPU است.

بازار درک و استنتاج به‌کمک هوش مصنوعی، از زمان پیدایش تحت سلطه‌ی پردازنده‌های گرافیکی بوده است. دلیل فرمانروایی پردازنده‌های گرافیکی نیز به‌ این دلیل واضح بود که آن‌ها، مجموعه‌ای از پردازنده‌های موازی هستند که برای استنتاج کامپیوتری، بهترین انتخاب خواهند بود.

اینتل، به‌عنوان فرمانروای قدیمی دنیای پردازنده‌ها، ادعا می‌کند که چالش CPU را برای حضور جدی‌تر در حوزه‌ی هوش مصنوعی، حل کرده است. در دموی محصول جدید آن‌ها، بنچمارکی از به‌کارگیری CPU در حوزه‌ی هوش مصنوعی پخش شد که به سرعت استنتاج پنج برابر نسبت‌به رقبا رسید. اگر رقیب مورد نظر در دموی اینتل، پردازنده‌ی گرافیکی مناسب با قیمت قابل قبول بوده باشد، نتیجه‌ی به‌دست‌آمده شروع یک انقلاب در حوزه‌ی هوش مصنوعی خواهد بود.

تراشه‌ی هوش مصنوعی جدید اینتل، قدرت مصرفی ۱۰۰ وات نیاز دارد که به‌معنای کارایی بالاتر خواهد بود. به‌تعریف ساده‌تر، غول پردازنده‌ی جهان به محصولی رسیده که نسبت به نسل قبلی خود، بهبود ۱۰۰ برابری داشته است. به‌علاوه، اگر بنچمارک پخش‌شده در جریان معرفی پردازنده‌های نیروانا، کمی هم به حقیقت نزدیک باشد، می‌توان ادعا کرد که اینتل به سطحی جدید از رقابت در حوزه‌ی هوش مصنوعی رسیده است.

اینتل در جریان معرفی پردازنده‌ی جدید، زمان معرفی آن را سال جاری میلادی اعلام کرد. نکته‌ی قابل توجه دیگر، همکاری آن‌ها با فیسبوک در توسعه‌ی پردازنده‌ی جدید بود. درواقع، اگر محصول نهایی بتواند کارایی مورد نظر را نمایش دهد، فیسبوک، بازار بزرگ و پرظرفیتی برای آن خواهد بود؛ چرا که آن‌ها از توانایی استنتاج هوش مصنوعی در برنامه‌های مختلف خود به‌منظور تگ کردن تصاویر استفاده می‌کنند.